Monday, December 26, 2016

DragNet Manufacturing sold 72,000 units of its product for $95 per unit in 2014. Variable cost per unit is $51.30 – Homeworkmade


Week 2 Homework Assignment
1. DragNet Manufacturing sold 72,000 units of its product for $95 per unit in 2014. Variable cost per unit is $51.30 and total fixed costs are $5,350,000.

2. Trendy Manufacturing uses normal costing based on a job-order costing system. Indirect costs are allocated to jobs using a plantwide overhead rate based on machine hours. At the beginning of 2014, the company made the following estimates:

No comments:

Post a Comment